CVC posiada aktywa warte około 186 miliardów euro ulokowane w firmach w wielu krajach świata. To m.in. alkoholowy biznes Stock Spirits czy producent herbaty Lipton. W Polsce jest właścicielem sieci franczyzowych sklepów Żabka. Ale do grupy należą też spółki zajmujące się cyfryzacją sklepów, rozwojem mobilnej aplikacji Żabka Jush, cateringiem dietetycznym Maczfit oraz platforma Dietly porównującą oferty cateringów z całego kraju.
Właścicel Żabki chciałby pozyskać z emisji nowych akcji około 250 mln euro. W celu zapewnienia odpowiedniej płynności, oferta będzie oszacowana na co najmniej 1,25 mld euro. Rob Lucas, dyrektor generalny CVC zapowiedział, że ani on, ani żaden z partnerów CVC nie sprzeda swoich akcji w ramach tej transakcji.
Kapitał na dalszy rozwój?
We wcześniejszych przekazach Bloomberg i Wall Street Journal podawały nieoficjalnie, iż CVC Capital Partners w ramach pierwszej oferty publicznej mógłby pozyskać między 1 mld a 1,5 mld euro. Można przypuszczać, iż środki mogłyby być wykorzystane na dalsze inwestycje. Niedawno Żabka zarejestrowała w Rumunii spółkę pod nazwą Froo Romania Retail S.R.L. oraz szyld Froo i Froo Bistro w tamtejszym urzędzie patentowym. Do końca roku nowy podmiot chce otworzyć na tamtym rynku nawet 200 sklepów.
Pierwsze sygnały, iż właściciel Żabki zamierza wejść na giełdę pojawiały się już w 2022 roku. Tutaj na przeszkodzie stanęła słaba koniunktura oraz zawirowania w gospodarce. Jednak sytuacja uległa polepszeniu, co sprzyja debiutom giełdowym. I najwyraźniej fundusz CVC zamierza to wykorzystać.
Żabka Polska na GPW?
Pojawiały się też pogłoski o ewentualnym wejściu na giełdę nie tyle CVC, ale już konkretnie jej polskiej spółki Żabka Polska. Już rok temu Krzysztof Krawczyk, partner w CVC Capital Partners zapewnił, że najlepszym rozwiązaniemwyjścia funduszu z inwestycji w Żabkę byłaby właśnie giełda. A konkrenie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.