Jakie były założenia rozwoju sieci na 2023 roku i w jakim stopniu udało się to zrealizować? Mam na myśli tutaj liczbę placówek i w jakich lokalizacjach się pojawiały = czy to nowe miasta czy jakieś dedykowane lokalizacje w pobliżu uczelni, miejsc turystycznych, osiedli mieszkaniowych.
Rok 2023 rozpoczęliśmy z dwiema kawiarniami własnymi w Galerii Wołomin i CH Łopuszańska 22. W planach mieliśmy rozbudowanie sieci do 10 punktów. Pierwsza połowa roku otwarcia miedzy innym w Warszawie Galeria Bemowo oraz Pruszków CH Nowa Stacja, dodatkowo trzy food trucki, które pracowały sezonowo do końca września. W ostatnim kwartale roku 2023 podpisaliśmy trzy umowy franczyzowe, jedna z kawiarni otworzyła się już w Warszawskim Centrum Handlowym Marywilska 44 kolejne dwie, trwają prace wykończeniowe i otworzą się w pierwszym kwartale 2024 w CH Ptak pod Łodzią oraz w Toruńskiej starówce. Tak więc rok zakończyliśmy z 9 punktami + 2 w trakcie otwarcia. Każdą lokalizacje analizujemy indywidualnie, poprzez szeroką ofertę kawy, lodów, bubble tea, gofrów i naleśników możemy trafić do dużej grupy odbiorców.
Jakie plany rozwojowe macie na 2024 rok? Ile placówek powstanie, a może już powstało?
Estymujemy zamknięcie roku 2024 z 21 punktami własnymi i franczyzowymi.
Jak wygląda Państwa koncept franczyzowy? Mowa o lokalu (musi być własny, czy Wy sami szukacie lokalizacji?), kwocie wejścia, wsparciu w aranżacji lokalu, wsparciu logistycznym, marketingowym itp.
Obecnie większość lokali posiadamy w Centrach Handlowych. Kwota wejścia jest uzależniona od wielkości wynajmowanej powierzchni i stanu zastanego, dużym plusem jest lokal który był po gastronomii. Wtedy taką powierzchnię franczyzobiorca może otworzyć już od 70 tysięcy złotych netto plus czynsz, kaucja, zatowarowanie. Dużym plusem dla franczyzobiorcy jest wsparcie, które otrzymuje od nas na wstępie tj. ekspres do kawy, młynki, porcelanę, zamrażalkę do lodów i szyld otrzymuje od nas bezpłatnie w ramach współpracy. Oszczędza około 50 tysięcy złotych przy otwarciu. Aranżacje lokalu wykonuje współpracujące z nami biuro zachowując spójność Cafe Słodziak. Franczyzobiorca, który się do nas zgłasza może rekomendować swoją lokalizację lub my możemy zaproponować miejsce a nawet działające już nasze punkty własne.
Czy współpracujecie z przedsiębiorcami prowadzącymi tylko jeden lokal czy też więcej (multifranczyza)?
Współpracujemy z przedsiębiorcami, którzy prowadzą jeden punkt jak również z multifranczyzobiorcami. Zarządzamy Cafe Słodziak jak również marką Cukrem i Sola. Największy nasz franczyzobiorca zarządza czteroma punktami obu naszych sieci. Innym przykładem jest mama z córką, gdzie w sezonie letnim córka podpisała z nami umowę na prowadzenie food trucka a w międzyczasie jej mama podpisała umowę franczyzową i przejęła od nas punkt własny z pełną bazą klientów. Myślę, że ich rodzinny biznes możemy również podpiąć pod multifranczyobiorcę.
Zapytam jeszcze o kwestię menu - co jest Waszą specjalnością i czy planujecie w tym roku jakieś nowości (również sezonowe)?
Cafe Słodziak to nie tylko kawiarnia, ale miejsce gdzie może spotkać się cała rodzina i każdy znajdzie coś dla siebie. Nasze menu jest dostosowane do każdej grupy wiekowej. Zaczynając od najmłodszych, którym z pewnością zasmakują lody kuleczkowe MiniMelts. Bubble Tea przyrządzane na bazie świeżo parzonej herbaty dla nieco starszych, a dla dorosłych serwujemy kawę Costy, którą każdy miłośnik kawy zna doskonale. Całość uzupełniamy deserami lodowymi na bazie lodów rzemieślniczych. Codziennie zapraszamy również na świeżo wypiekane gofry i naleśniki w wersji słodkiej i wytrawnej.