Zwarta umowa przewiduje dwa etapy współpracy. Początkowo restauracje będą prowadzone przez GRG, a uruchomienie każdej z nich zostanie poprzedzone zawarciem umowy franczyzy pomiędzy Sfinks Polska a GRG. Będzie to okres dostosowania przez GRG know-how spółki do lokalnych regulacji prawnych i uwarunkowań.
Drugi etap rozpocznie się pod warunkiem pozytywnej oceny przez Sfinks etapu pierwszego. Wówczas GRC uzyska licencję i będzie miała prawo samodzielnie udzielać franczyzy podmiotom trzecim.
W pierwszym etapie - kilka lokali
Sfinksowi z tytułu umowy ma przysługiwać od GRC wynagrodzenie, którego wysokość została uzależniona od liczby otwieranych restauracji oraz osiąganych przez nie wyników.
"Intencją stron umowy jest uruchomienie w jej ramach kilku lokali w pierwszym etapie. Po przejściu do etapu drugiego, umowa nie przewiduje minimalnej ani maksymalnej liczby lokali, ale każda lokalizacja musi być wcześniej zaakceptowana przez Sfinks" - wskazał Sfinks Polska.
Polska spółka ocenia, że na dzień zawarcia umowy nie jest możliwe precyzyjne i wiarygodne określenie ostatecznej liczby restauracji, jaka zostanie uruchomiona. To samo dotyczy także wpływu na przychody Sfinks Polska.
Docelowo umowa ma być realizowana przez spółkę celową, która zostanie utworzona w Egipcie z większościowym udziałem GRG. Natomiast w przypadku braku uruchomienia przez GRG pierwszego lokalu, co zgodnie z wstępnymi założeniami stron powinno nastąpić na koniec 2024 roku, Sfinks będzie miał prawo wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym.
Pozostałe warunki umowy, jak tłumaczy spółka z GPW, nie odbiegają od standardowych dla tego typu dokumentów.
Rozwój zagraniczny elementem strategii
Sfinks Polska wskazał też, że zawarcie umowy z GRC "jest wyrazem realizacji strategii Grupy Sfinks Polska S.A. przyjętej na lata 2024-2029 (...), w ramach której emitent planuje m.in. rozwój zagraniczny w oparciu o umowy masterfranczyzy lub franczyzy".