Rok 2024 w sektorze handlowym minął pod znakiem wstawania z kolan po serii problemów związanych z pandemią koronawirusa, rzeczywistością postcovidową oraz kryzysem ekonomicznym wywołanym galopującą inflacją. Klimat konsumencki zdecydowanie się ocieplił. Polacy wśród swoich obaw nie stawiają już na pierwszym miejscu budżetu indywidualnego. Stopniowo zmieniają także podejście do zakupów, nie zwracając uwagi wyłącznie na cenę.
Tego typu wiadomości to bez wątpienia miód na uszy przedsiębiorców prowadzących mniejsze sklepy spożywcze, którym ciężko rywalizować o klienta z popularnymi dyskontami, oferującymi całą gamę atrakcyjnych promocji. Argumenty, którymi mogą przekonać go do siebie to bliskość, szeroki asortyment oraz przede wszystkim - wysoka jakość produktów i obsługi.
Lokalne sieci stawiają na ekspansję
Przedstawiciele lokalnych sieci franczyzowych nie ukrywają, że to właśnie na powyższe elementy będą kładli największy nacisk w nadchodzących miesiącach. O tym, że chcą stawić czoła potężniejszym i bardziej znanym brandom świadczyć może m.in. fakt, że większość z nich systematycznie zwiększa liczbę swoich placówek.
Za idealny przykład może posłużyć tu Mirabelka, która pod koniec 2024 roku posiadała 765 punktów handlowych. Dla porównania, w grudniu 2023 roku liczba ta wynosiła 682. Marka działająca na terenie Mazowsza, Podlasia, Lubelszczyzny, a także województwa łódzkiego i świętokrzyskiego nie zamierza zwalniać tempa. Z zapowiedzi Wojciecha Dziekanowskiego - dyrektora ds. rozwoju sieci wynika, że w obecnym roku firma otworzy około 80 nowych sklepów.
Otwarcia na podobnym poziomie zapowiada MarketVita. Firma w minionym roku umocniła swoją pozycję na terenie południowo-wschodniej Polski. W ostatnim kwartale 2024 r. marka otworzyła 18 nowych placówek, zwiększając łączną liczbę punktów handlowych w naszym kraju do 146. Obecnie jest ich około 150. Warto podkreślić, że sieć, która do tej pory kojarzona była przede wszystkim z Podkarpaciem i Małopolską, zaczęła stawiać coraz pewniejsze kroki na Śląsku.
Jeszcze więcej - bo około 100 obiektów handlowych zamierzają otworzyć sieci Eden oraz Kropla Polski Detal. Ta druga zapowiedziała także, że planuje poszerzyć działalność o nowe regiony. Przypomnijmy, że firma liczy obecnie około 600 sklepów rozlokowanych na terenie Mazowsza i województwa łódzkiego.
Ambitne plany rozwoju przedstawiła także Pokusa. Sieć w ubiegłym roku zamknęła 21 sklepów, a otworzyła 34. Tym samym 2024 rok zakończyła z liczbą 123 punktów handlowych. Z informacji przekazanych przez Zbigniewa Wojciechowskiego, pełniącego funkcję dyrektora ds. rozwoju w firmie wynika, że w 2025 r. marka zamierza poszerzyć swoją działalność o 50 kolejnych placówek.
Ekspansja to również cel firmy Chata Polska, liczącej ponad 400 sklepów zlokalizowanych w zachodniej części kraju. Sieć planuje rozszerzyć się o 30 nowych placówek. Przyłączenie 20 kolejnych obiektów to natomiast plan Limonki - marki z Pomorza, liczącej aktualnie 200 punktów handlowych.
Rozwój aplikacji mobilnych i nowoczesnych rozwiązań
Ekspansja nie jest jedynym planem lokalnych sieci franczyzowych na najbliższe miesiące. Wspomniane brandy mocno angażują się w rozwój nowych technologii, w tym przede wszystkim udoskonalanie aplikacji mobilnych, mających zachęcić konsumentów do robienia zakupów w placówkach działających pod ich szyldem.
Uruchomienie oraz rozwój oprogramowań, za pomocą których klienci będą mieli dostęp do m.in. aktualnych ofert i promocji, zadeklarowały sieci takie jak:
- Eden,
- Pokusa,
- Limonka.
Przypomnijmy, że kilka tygodni temu swoją aplikację mobilną uruchomiła lokalna sieć sklepów Hitpol.
- Celem aplikacji Mój Hitpol jest nie tylko ułatwienie korzystania z Programu Dobrego Klienta, ale także umożliwienie konsumentom oszczędzania na codziennych wydatkach! Oferuje specjalne promocje dostępne wyłącznie dla użytkowników, dzięki którym zakupy stają się jeszcze bardziej opłacalne. Dodatkowo, za zakupy powyżej 40 zł konsumenci zbierają punkty, które mogą następnie wymieniać na bony o wartości 50 zł i wykorzystać je przy kolejnych zakupach. To świetny sposób na oszczędności i jeszcze większą satysfakcję z robienia zakupów - przekazała sieć w komunikacie.
Ponadto sieć Eden zapowiedziała prace nad programem komputerowym, który w znaczący sposób ułatwi weryfikację rozliczeń z hurtowniami i producentami. Kropla Polski Detal zamierza z kolei rozwijać platformę zakupową on-line.
Pozostałe inwestycje
Wśród planów lokalnych franczyzowych sieci sklepów spożywczych na najbliższe miesiące, warto wymienić także m.in.:
- Prace nad markami własnymi,
- Wdrażanie programów szkoleniowych,
- Podnoszenie jakości obsługi,
- Rozwój oferty gastronomicznej,
- Promowanie lokalnych produktów,
- Wprowadzenie narzędzi wspomagających zarządzanie kategoriami produktowymi,
- Uatrakcyjnienie oferty promocyjnej,
- Prace nad profilami w social mediach,
- Rozwój współpracy pomiędzy franczyzodawcami a detalistami.
***
Trwa rejestracja na kongres Retail Trends 2025! Zapisz się już teraz, aby spotkać się 1 kwietnia 2025 r. w Warszawie z czołowymi przedstawicielami świata handlu i FMCG. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z programem kongresu.