Pomimo że w Polsce bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie, to do mediów co jakiś czas trafiają informacje o zwolnieniach w branży FMCG. Zdaniem dr Marty Ziółkowskiej ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, utrata pracy może skłonić wiele osób do poszukiwania stabilniejszych i niezależnych form zarobku. Jako przykład ekspertka podaje franczyzę.
- Zwolnienia w branży FMCG mogą znacząco wpłynąć na wzrost zainteresowania franczyzą. Oferuje ona sprawdzony model biznesowy, który jest postrzegany jako bezpieczna forma prowadzeniu biznesu, szczególnie dla osób posiadających doświadczenie w handlu i zarządzaniu - przekonuje w rozmowie z naszym portalem dr Marta Ziółkowska.
Ekspertka podkreśla, że zwalniani pracownicy z branży FMCG często mają doświadczenie w sprzedaży, logistyce, marketingu czy zarządzaniu, a są to kompetencje kluczowe do prowadzenia jednostki franczyzowej.
Dr Marta Ziółkowska: franczyza to realna alternatywa dla osób szukających stabilnego i dochodowego źródła zarobku
Dr Marta Ziółkowska zaznacza, że franczyza, szczególnie w sektorze spożywczym, jest bardziej odporna na kryzysy dzięki stałemu zapotrzebowaniu na podstawowe produkty.
- Franczyzodawcy oferują szerokie wsparcie, które może być kluczowe dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą po raz pierwszy. W porównaniu do uruchamiania własnej działalności gospodarczej, franczyza oferuje niższe bariery wejścia pod względem kapitału początkowego - mówi ekspertka.
Specjalistka dodaje, że dzięki możliwości przeniesienia zdobytych w FMCG umiejętności, wsparciu franczyzodawców oraz atrakcyjności tego modelu biznesowego, franczyza staje się realną alternatywą dla osób szukających stabilnego i dochodowego źródła zarobku.
“Powodzenie działalności zależy od predyspozycji osobistych”
Zdaniem dr Marty Ziółkowskiej, franczyzobiorca jest z definicji przede wszystkim przedsiębiorcą.
- Każdy franczyzobiorca jest ambasadorem marki i systemu. Powinien więc posiadać pewną podatność do prowadzenia własnej działalności pod patronatem i zgodnie z wytycznymi dawcy. Musi zdać sobie sprawę, iż poddaje swoją działalność ogólnej strategii całej sieci franczyzowej stworzonej przez dawcę. Powodzenie działalności zależy od predyspozycji osobistych, zaangażowania w przedsięwzięcie, a także od otoczenia, a więc branży, w której będzie działał, od rodzaju sieci oraz etapu jej rozwoju - tłumaczy specjalistka.
Ekspertka dodaje, że we franczyzie konieczne jest również zobowiązanie do dużego osobistego zaangażowania. Dr Marta Ziółkowska zaznacza bowiem, że sukces franczyzobiorcy zależy w znacznie większym stopniu od tego, kim się jest, niż od tego, co się potrafi, “choć to ostatnie jest oczywiście istotnym czynnikiem”.
- Każdy franczyzobiorca może być przedsiębiorcą, ale nie wszyscy przedsiębiorcy rodzą się franczyzobiorcami. Dobra wiadomość jest taka, że można łatwo nauczyć się umiejętności potrzebnych do prowadzenia franczyzy. To przede wszystkim umiejętność podporządkowania się zasadom zawartym w podręczniku operacyjnym systemu, zarządzanie czasem oraz zdolność do komunikowania się i współdziałania z ludźmi. Trzeba nie tylko nawiązywać pozytywne kontakty z klientami, ale także wzbudzać zaufanie u pracowników i motywować ich do wydajnej pracy - wyjaśnia dr Marta Ziółkowska.
Specjalistka tłumaczy, że franczyzobiorca powinien być także osobą zmotywowaną do ciągłego ulepszania swojej firmy. Dodaje, że niezwykle przydatna jest tu także umiejętność liczenia i dbania o finanse sklepu.
Dr Marta Ziółkowska to ekspertka z 20-letnim doświadczeniem w obszarze funkcjonowania i rozwoju franczyzy w Polsce i świecie. Jej zainteresowania badawcze i doradcze koncentrują się na: zarządzaniu MSP, nowoczesnych modelach biznesu, pracy zdalnej i przedsiębiorczości społecznej. Pracuje m.in. w Zakładzie Zarządzania Przedsiębiorstwem w Instytucie Zarządzania w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
***
Ruszyła rejestracja na kongres Retail Trends 2025! Zapisz się już teraz, aby spotkać się 1 kwietnia 2025 r. w Warszawie z czołowymi przedstawicielami świata handlu i FMCG. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z programem kongresu.