15.01.2025 / 14:01
StoryEditor

Franczyzobiorcy mogą o tym nie wiedzieć. Niezłożenie wniosku w terminie będzie ich słono kosztować. Jest interwencja rzeczniczki MŚP

Nowe regulacje w sprawie rozliczeń energii elektrycznej mogą być wyzwaniem dla MŚPShutterstock

Agnieszka Majewska - rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelowała do przedstawicieli rządu o uproszczenie procedur związanych z nowymi regulacjami w sprawie rozliczeń energii. Problem szczególnie dotyczy mikroprzedsiębiorców, w tym w dużej mierze franczyzobiorców, którzy mogą nie być świadomi obowiązujących od listopada przepisów. Niezłożenie odpowiedniego oświadczenia w terminie może ich bowiem słono kosztować.

Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców zwróciła się do Premiera Donalda Tuska, Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski oraz Ministra Rozwoju i Technologii Krzysztofa Paszyka, wyrażając poważne obawy związane z wdrożeniem przepisów dotyczących zasad rozliczenia korzystania z maksymalnej ceny energii, rozumianej jako pomoc publiczna w 2024 roku.

Nowe regulacje, obowiązujące od 27 listopada 2024 r., mogą utrudnić funkcjonowanie wielu firm z sektora MŚP. Problem szczególnie dotyczy mikroprzedsiębiorców, w tym także franczyzobiorców, którzy mogą nie być świadomi nowych obowiązków.

Przedsiębiorcy muszą złożyć ważne oświadczenie. Termin do 28 lutego

Jak wyjaśnia rzeczniczka MŚP w komunikacie, zgodnie z nowymi przepisami, firmy korzystające z cen maksymalnych energii elektrycznej zobowiązane są do złożenia oświadczenia o pomocy publicznej do dnia 28 lutego 2025 r.

Obowiązek ten wynika z nowej regulacji, a zatem nie był znany przedsiębiorcom w momencie, w którym decydowali się na skorzystanie z ceny maksymalnej. Oświadczenie należy złożyć na formularzu oraz uzupełnić szczegółowe informacje na temat udzielonego wsparcia, co może stanowić wyzwanie biurokratyczne. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować stratami finansowymi, w tym nawet koniecznością zwrotu różnicy między ceną maksymalną a ceną rynkową.

- Zwróciłam się do rządu z wnioskiem o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu uproszczenie procedur oraz wprowadzenie zrozumiałych wytycznych dla przedsiębiorców. Bez odpowiedniego wsparcia istnieje ryzyko, że wielu z nich nie zdąży wywiązać się z nałożonych obowiązków – wskazała w przedłożonym piśmie Minister Majewska.

Rzeczniczka MŚP podkreśliła jednocześnie, że należy mieć na względzie mikroprzedsiębiorców, którzy często nie śledzą bieżących zmian legislacyjnych i mogą nie być świadomi wymogów związanych z rozliczeniem pomocy publicznej.

- Rekomenduję wprowadzenie prostego formularza oraz kampanii informacyjnej skierowanej do MŚP. Konieczne jest również uregulowanie sytuacji przedsiębiorców, którzy zakończyli już działalność, a korzystali z cen maksymalnych - dodała rzeczniczka.

Rekomendowane rozwiązania

Na liście rekomendowanych rozwiązań przez rzeczniczkę MŚP znalazły się:

  • Udostępnienie prostego formularza oświadczenia, który będzie intuicyjny i nieobciążający biurokratycznie,
  • Przeprowadzenie kampanii informacyjnej wyjaśniającej przedsiębiorcom nowe przepisy, terminy oraz konsekwencje niedopełnienia obowiązków,
  • Wprowadzenie rozwiązań umożliwiających wymianę informacji między administracją publiczną a sprzedawcami energii, co ograniczy zakres danych wymaganych od przedsiębiorców,
  • Rozwiązanie problemu przedsiębiorców, którzy zakończyli działalność gospodarczą, ale są zobowiązani do złożenia oświadczeń.

Rzeczniczka MŚP: brak podjęcia odpowiednich kroków może negatywnie wpłynąć na sytuację przedsiębiorców

W przesłanym piśmie rzeczniczka MŚP przekazała swoje zaniepokojenie, że pomimo iż mrożenie cen energii było przedmiotem ożywionej dyskusji publicznej to nie udało się w związku z tym utrwalić w powszechnej świadomości wiedzy, że działanie było formą pomocy publicznej i musi jako takie zostać rozliczone zgodnie z obowiązującymi wymogami.

Minister podkreśliła, że brak podjęcia odpowiednich kroków może negatywnie wpłynąć na sytuację przedsiębiorców oraz stwarzać bariery, które negatywnie przełożą się na stabilność sektora MŚP będącego trzonem polskiej gospodarki.

15. styczeń 2025 15:58