Agnieszka Majewska przyznała w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl, że w Polsce istnieje spory problem dzikiej franczyzy. Rzecznik MŚP dodała, że dyskusje nad nim trwają od wielu lat, a sprawa dotyczy głównie nieuczciwych praktyk w relacjach między franczyzodawcami a franczyzobiorcami.
- Rzecznik MŚP ingeruje w sprawy pomiędzy przedsiębiorcą a urzędem, organem administracji państwowej, publicznej. Jednak we franczyzie mamy po dwóch stronach przedsiębiorców: dużego, który jest zazwyczaj franczyzodawcą, i mniejszego, który jest franczyzobiorcą. Nie zmienia to oczywiście faktu, że dostrzegam problem dzikiej franczyzy w Polsce - mówi Agnieszka Majewska.
Czas na kodeks dobrych praktyk 2.0.
Niezależnie od kwestii ustawy franczyzowej, zdaniem Agnieszki Majewskiej konieczne jest "wypracowanie dobrych praktyk" w obszarze franczyzy. Rzecznik MŚP zapowiada, że w pierwszym kwartale 2025 r., w oparciu o nowy regulamin Rady Przedsiębiorców, utworzy nowe zespoły robocze, a jednym z nich ma być właśnie zespół ds. franczyzy.
- Warunkiem jest oczywiście odpowiednie zainteresowanie ze strony samych przedsiębiorców. (...) Będę dążyć do tego, żeby wraz z zespołem wypracować tzw. kodeks dobrych praktyk - mówi rzecznik MŚP.
Nowy zbiór przepisów miałby powstać na bazie kodeksu z 2021 r. Jak przypomina portal wiadomoscihandlowe.pl, pod dokumentacją podpisało się wielu franczyzodawców. Zabrakło tam jednak zapisów, o które walczył poprzedni rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Chodziło głównie o kwestię okresu wypowiadania umów franczyzowych.
- Spróbujemy poprawić już istniejący kodeks, choć może to być trudne. Wiem jednak, że przedsiębiorcy mocno chcą, aby zespół dalej funkcjonował - zaznacza Agnieszka Majewska.
- Wiem, że pod tamtym kodeksem podpisała się tylko część przedsiębiorców. Zależy nam, żeby tę drugą część, która nie zgadza się z zapisami kodeksu, zachęcić do współpracy w ramach naszego zespołu i do wypracowania czegoś wspólnego - dodaje rzecznik MŚP.
Co w sprawie robi rząd?
Rzecznik MŚP obawia się, że sam kodeks dobrych praktyk 2.0 nie wystarczy do pozbycia się problemu dzikiej franczyzy.
- Być może ma pan rację i przydałaby się ustawa, ale to pytanie nie do mnie, lecz do ministerstwa. Gdyby uregulować franczyzę ustawą, tak jak miało to miejsce w innych krajach, to być może problem by zniknął - mówi Agnieszka Majewska w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl.
Przypomnijmy, że projekt ustawy franczyzowej powstał pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu, za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Rząd Donalda Tuska szybko go jednak wycofał, składając deklarację, że poprawi dokument. Jak dotąd nie wiadomo, czy tego typu prace się rozpoczęły.
- Być może prace się toczą, ale ja o nich nie wiem. Jest to jednak temat, do którego na pewno powrócimy przy okazji powoływania nowego zespołu ds. franczyzy. Ze swojej strony mogę obiecać, że dowiem się, na jakim etapie są prace nad tą ustawą - deklaruje Agnieszka Majewska.
***
Uwaga! Pełny wywiad z Agnieszką Majewską opublikowany zostanie w pierwszej kolejności w najbliższym numerze magazynu "Wiadomości Handlowe" (nr 1/2025).
***
Trwa rejestracja na kongres Retail Trends 2025! Zapisz się już teraz, aby spotkać się 1 kwietnia 2025 r. w Warszawie z czołowymi przedstawicielami świata handlu i FMCG. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z programem kongresu.