Autorzy badań podkreślają, że luty 2024 r. miał 29 dni, a tegoroczny tylko 28. Naturalnie wpłynęło to na wynik za pełny miesiąc. Jak zauważa Polska Izba Handlu, przy porównaniu takiej samej liczby dni wartość sprzedaży byłaby o około 3 proc. wyższa. Z kolei liczba transakcja zanotowałaby kilkuprocentowy spadek.
Eksperci podali w komunikacie, że średnia liczba opakowań w koszyku w sklepach małoformatowych wyniosła 4,0, - o 5 procent więcej niż rok wcześniej, natomiast średnia wartość paragonu zwiększyła się o 13 procent, do 26,96 zł.
Sporo transakcji w Walentynki
W lutym jednym z najlepszych dni dla sklepów małoformatowych pod względem liczby transakcji i obrotów był walentynkowy piątek. Jak co roku w tym dniu gwałtownie wzrosła sprzedaż m.in.
- Lizaków - 14 lutego 2025 r. pojawiały się na co pięćdziesiątym paragonie w sklepach małoformatowych,
- Pralin - występowały na co czterdziestym paragonie,
- Win.
W lutym 2025 r. w sklepach małoformatowych spadki sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej kolejny miesiąc z rzędu odnotowały najpopularniejsze alkohole, czyli piwo (w przeliczeniu na litry sprzedało się go o 11 proc. mniej niż przed rokiem) i wódki czyste (spadek o 13 proc.).
Gorzej niż przed rokiem sprzedawały się również wina spokojne i whisky. Wysokie wzrosty odnotowała natomiast kategoria drinków - w lutym 2025 r. liczba paragonów, na których pojawiał się ten rodzaj alkoholu była 16 proc. wyższa niż rok wcześniej.
W dół papierosy, kawa i masło
Jak wynika z opublikowanych danych, w lutym 2025 r. klienci sklepów małoformatowych znacznie rzadziej niż przed rokiem sięgali po elektroniczne papierosy jednorazowe (spadek sprzedaży o 20 proc.), tradycyjne papierosy (spadek o 11 proc.), a także wkłady do podgrzewaczy. Dynamicznie rosła natomiast sprzedaż podów do elektronicznych papierosów oraz woreczków nikotynowych.
W lutym spadki sprzedaży notowały kategorie mocno drożejące, takie jak masło, kawa mielona, kakao, czekolady (liczba paragonów, na których znajdowała się ta kategoria spadała o 8 proc.) i inne słodycze czekoladowe, a także soki (ich sprzedaż w przeliczeniu na litry spadła o 20 proc. w porównaniu z lutym 2024 r.) Kolejny miesiąc z rzędu ujemne dynamiki miały też olej i cukier.
Wzrost zachorowań na grypę i przeziębienie przyniósł dynamiczny wzrost sprzedaży preparatów pomagających w walce z gorączką, kaszlem czy bolącym gardłem - w lutym 2025 r. liczba paragonów, na których pojawiały się środki na przeziębienie i grypę była o 19 procent wyższa niż rok wcześniej.
Co to są sklepy małoformatowe?
Polska Izba Handlu przypomina w komunikacie, że sklepy małoformatowe obejmują:
- Małe sklepy spożywcze do 40 metrów kwadratowych,
- Średnie sklepy spożywcze od 41 do 100 metrów kwadratowych,
- Duże sklepy spożywcze od 101 do 300 metrów kwadratowych,
- Specjalistyczne sklepy alkoholowe.