Jak wynika z najnowaszej edycja badania GUS „Zapotrzebowanie rynku pracy na pracowników według zawodów”, realizowanego co trzy lata, w pierwszym kwartale br. pracowników poszukowało 19,8 proc. podmiotów gospodarki narodowej oraz ich jednostek lokalnych zatrudniających co najmniej jedną osobę. Łącznie chciały one zatrudnić 411,4 tys. osób, czyli o 3 p.proc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 r.
Sprzedawcę pilnie zatrudnię!
Statystycy badają popyt na rynku pracy w podziale na tzw. wielkie grupy zawodów. W tym ujęciu najbardziej poszukiwani byli specjaliści, przede wszystkim do spraw ekonomicznych i zarządzania - to prawie jedna trzecia ofert pracy. Kolejną wielką grupą wśród najczęściej poszukiwanych zawodów byli robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy.
Pracownicy usług i sprzedawcy znależli się w tym zestawieniu na czwartym miejscu (po operatorach i monterach maszyn i urządzeń), przy czym najwięcej ofert pracy - ponad połowę - dotyczyło stanowiska sprzedawcy w sklepie i pokrewnych.
W podziale na średnie grupy zawodów najbardziej poszukiwani byli robotnicy budowlani robót stanu surowego i pokrewni – stanowili oni nieco ponad 5 proc. wszystkich poszukiwanych pracowników. Miejsce nr dwa zajęli ex aequo kierowcy ciężarówek i autobusów oraz pracownicy sprzedaży w sklepach – stanowili po blisko 5 proc. poszukiwanych pracowników w średnich grupach zawodów.
Statystyki dla poszczególnych zawodów wskazują, że w pierwszym kwartale 2024 r. największy popyt występował na:
- magazynierów
- sprzedawców
- kierowców ciągnika siodłowego
- robotników budowlanych
- kierowców samochodu ciężarowego
- pakowaczy ręcznych
- kucharzy
Bardzo wysokie zapotrzebowanie na sprzedawców
Badanie GUS pozwala także na analizę planowanych rotacji zatrudnienia w kolejnych trzech kwartałach 2024 r. Zebrane dane wskazują, że od 1 kwietnia do końca 2024 r. planowanych było 525,5 tys. przyjęć do pracy i było to o ponad 12,2 p.proc. mniej niż w analogicznym okresie w 2021 r.
Warto wskazać, że duży popyt występuje obecnie na pracowników sektora usług i sprzedawców sklepowych – na tę grupę zawodów przypadało 13,5 proc. wszystkich planowanych przyjęć. W dalszej części roku najczęściej planowane są przyjęcia pracowników sprzedaży w sklepach – na tą średnia grupa zawodów przypadało blisko 6 proc. wszystkich planowanych przyjęć.