06.05.2024 / 11:42
StoryEditor

Transformacja technologiczna w sieciach franczyzowych. Na co stawiają?

Pierwsza Żabka zasilana w 100 proc. zieloną energią (mat. pras.) To przykład twardej franczyzy, w której operator sam wdraża nowoczesne rozwiązania.
Transformacja technologiczna - to hasło pubudza wyobraźnię i daje duże pole do popisu. Dzisiaj mobilne aplikacje, kasy samoobsługowe, eletroniczne cenówki czy cyfrowi asystenci to domena najnowocześniejszych placówek handlowych. Także w tych działających w systemie franczyzowym.

Według informacji firmy badawczej Harris Poll - prawie 9 na 10 przedstawicieli pokolenia Z i milenialsów uważa, że sztuczna inteligencja może usprawniać zakupy online i chce korzystać z tego typu rozwiązań. AI ma pomóc zwłaszcza w porównywaniu cen i wyszukiwaniu promocji. Można też wysnuć wniosek graniczący z pewnością, że oczekują obecności nowinek technologicznych także w sklepach stacjonarnych.

Wyzwanie dla franczyzobiorcy

Ale jak z tym sobie poradzi franczyzobiorca, który ma dwa nieduże sklepy w średniej wielkości mieście? Takie nowinki (może poza aplikacją) z reguły są poza jego zasięgiem, bo zwyczajnie brakuje mu pieniędzy oraz wiedzy niezbędnych do ich wdrożenia, a franczyzodawca nie sprawi jemu (ani innym franczyzobiorcom) prezentu w postaci nowoczesnych rozwiązań.

Twarda franczyza ma łatwiej. A miękka?

O ile w przypadku twardej franczyzy zmiany technologiczne wprowadzać jest łatwiej, ponieważ sklepy są bardziej ustandaryzowane i operują na podobnym poziomie, o tyle miękka franczyza to spora dowolność w zarządzaniu biznesem, a co za tym idzie, także procesem transformacji cyfrowej. Może się więc okazać, że nawet jeśli sieć, której działalność jest oparta na miękkiej franczyzie chciałaby zrobić w tej materii krok do przodu, to będzie on trudniejszy niż w przypadku sieci działających w modelu twardym. Często też sami franczyzobiorcy mogą być niechętni wobec zmian. Dlaczego?

– Wśród barier z pewnością należy wymienić niski poziom wiedzy, ale też niewystarczające zasoby finansowe do tego, aby płynnie dokonywać zmian. Te dwa czynniki powodują, że franczyzobiorcom czasem po prostu brakuje odwagi i determinacji, aby poprawiać technologię sprzedaży. Jedno jest pewne – w tym segmencie rynku jest bardzo dużo do zrobienia – mówi Bogdan Łukasik, prezes firmy Modern Expo.

Jak zatem zoptymalizować koszty i lepiej wykorzystać nowe technologie w sklepie franczyzowym? Więcej na ten temat w artykule Michała Kokoszkiewicza na portalu wiadomoscihandlowe.pl

21. listopad 2024 11:07