14.08.2024 / 15:33
StoryEditor

Sprzedawca – bohater bez peleryny. Jak odpowiedzialnie sprzedawać alkohol?

Shutterstock

Bycie sprzedawcą to nie tylko praca, ale też duża odpowiedzialność, szczególnie jeśli chodzi o sprzedaż alkoholu, która jest uregulowana prawnie. Sprzedawcy napojów alkoholowych są najskuteczniejsi w ograniczaniu dostępności alkoholu dla młodych ludzi. Dlatego wzięliśmy udział w szkoleniu Browarów Polskich, żeby zrozumieć jak stać się odpowiedzialnym sprzedawcą alkoholu (OSA).

Szkolenie pozwala zrozumieć jaka odpowiedzialność leży na sprzedawcy i co mu grozi za nieodpowiedni handel alkoholem oraz jakie ma narzędzia żeby tę odpowiedzialność spełnić.

Szkolenie zaczyna się filmem, w którym przytaczane są tragiczne sytuacje z życia nieletnich, takie jak napadanie na przechodniów, wypadki i utrata zdrowia. Wszystkie wydarzenia łączy jedno, doprowadziło do nich spożycie alkoholu, a pośrednio jego sprzedaż lub podanie. Co sprowadza na sprzedawców karę na podstawie art. 208 kodeksu karnego, czyli grzywnę lub karę pozbawienia albo ograniczenia wolności do dwóch lat.

Jak reagować kiedy osoba nieletnia kupuje alkohol?

Kiedy sprzedawca nie ma pewności co do wieku kupującego, według szkolenia najlepiej jest wyrazić te wątpliwości stanowczo, ale i z szacunkiem. ”Wydaje mi się, że nie jest pan/pani osobą pełnoletnią, proszę o okazanie dokumentu tożsamości” – według autorów kursu, ten zwrot wyraża pewność sprzedawcy i nie lekceważy kupującego, a jeśli nie pokaże dowodu, to należy krótko odmówić.

Z kolei nie powinno się używać zwrotów ”przykro mi”, czy ”niestety”, ponieważ nie są one odmową, a zachętą do dalszego proszenia o możliwość sprzedaży. Nie można być też agresywnym, co może prowadzić do obrażenia i poniżenia klienta.

Tak samo nie można polegać wyłącznie na własnej ocenie wieku klienta, bo jak można dowiedzieć się ze szkolenia – „Między 16. a 26. rokiem życia nie można dokładnie określić wieku młodego człowieka. Często osoba 16-letnia wygląda jak dorosła, a 26-letnia jak niepełnoletnia”. Dlatego nie można kierować się subiektywną opinią.

Okazanie dowodu sprzedawcy

Na szkoleniu można dowiedzieć, że sprzedawca może żądać okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy na podstawie art. 15. ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dokumentem takim może być np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka, czy legitymacja szkolna.

Sprzedawca może wziąć dokument do ręki jedynie, jeśli kupujący sam przekaże mu dokument. Ekspedient nie może wymagać tego od klienta.

Jak szybko sprawdzić wiek?

Autorzy kursu polecają najpierw sprawdzić rok urodzenia, następnie miesiąc i na końcu dzień. Ta metoda pozwala po kolei i najszybciej weryfikować wiek, co wpływa na przyspieszenie procesu. Szkolenie pozwala następnie za pomocą ćwiczeń utrwalić ten system.

Czy można sprzedawać alkohol nietrzeźwym?

Ustawa wyraźnie zakazuje sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym. Jednak bez wyniku badania poziomu alkoholu we krwi nie można z pewnością stwierdzić, że klient jest pod wyraźnym wpływem alkoholu i tu pojawia się problem.

Twórcy szkolenia polecają krótko i stanowczo odmówić sprzedaży, np. poprzez zwrot ”nie sprzedam, bo wyraźnie czuję od pana/pani alkohol”. Jednak gdy klient nie ustępuje lub jest agresywny, najlepiej wezwać ochronę lokalu lub poprosić o interwencję kierownika sklepu.

Sprzedaż piwa zero osobom niepełnoletnim

Nie ma zakazu sprzedaży piwa bezalkoholowego osobom poniżej 18 roku życia. Jednak jak mówi stanowisko Browarów Polskich, żeby być odpowiedzialnym sprzedawcą alkoholu, nie powinno sprzedawać się nawet piwa zero osobom niepełnoletnim. Jak odmówić sprzedaży takiego produktu?

Twórcy szkolenia polecają powołać się w takim przypadku na etykietę opakowania, która wskazuje, że nie jest to produkt przeznaczony dla osób niepełnoletnich. Do tego zalecają umieszczenie w miejscu sprzedaży informacji o sprzedaży takich napojów tylko osobom powyżej 18 roku życia.

Czemu nie należy sprzedawać alkoholu nieletnim?

Kurs pozwala zrozumieć, czemu właściwą postawą jest odmawianie sprzedaży i podania alkoholu osobom nieletnim. Po pierwsze zobowiązuje nas do tego prawo, które na sprzedawcę nakłada odpowiedzialność karną, np. grzywna, czy nawet ograniczenie lub pozbawienie wolności, a punktu sprzedaży alkoholu może pozbawić koncesji.

Kolejnym czynnikiem jest ochrona przed uzależnieniem, które jest nieuleczalną i postępującą, a nawet śmiertelną chorobą. Ponadto osoby nieletnie mogą łatwiej się uzależnić.

Do tego alkohol u młodych ludzi powoduje możliwość zablokowania ośrodka kontroli w mózgu, przez co osoba może nie być w stanie przewidzieć skutków swojego postępowania.

Sprawdzian

Szkolenie zwieńcza krótki test złożony z sześciu pytań sprawdzających przyswojoną wiedzę. Po jego ukończeniu otrzymujemy imienny certyfikat, który pozwala nam mianować się odpowiedzialnym sprzedawcą alkoholu.

Kurs na odpowiedzialnego sprzedawcę alkoholu jest organizowany w formie internetowej platformy szkoleniowej. Inicjatywę zorganizował Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie. Ma ona edukować w zakresie odpowiedzialnej i zgodnej z polskim prawem sprzedaży alkoholu.

16. wrzesień 2024 19:17