28.08.2024 / 10:32
StoryEditor

Fatalna informacja. Spada sprzedaż piwa i lodów w sklepach małoformatowych. Sprawdź, które kategorie produktowe napędzały sprzedaż?

Według danych PIH i CMR Panel za lipiec br. w sklepach małoformatowych o ponad 3 proc. spadła liczba transakcji w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Wartość sprzedaży była przy tym o 2,5 proc. wyższa niż rok wcześniej.

W sklepach małoformatowych, tj. powierzchni do 300 mkw. zwiększyła się liczba transakcji oraz sprzedanych opakowań. W lipcu 2024 roku w tych placówkach sprzedawano średnio 3,9 opakowań produktów, co jest niewielkim wzrostem w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Średnia wartość koszyka wyniosła 24,43 zł, o 6 proc. więcej niż przed rokiem.

Spada sprzedaży piwa w małych sklepach

Najmniejsze sklepy tracą przez niższą sprzedaż piwa. Ta kategoria, najważniejsza dla placówek małego formatu, odnotowała 10-proc. spadek sprzedaży w przeliczeniu na litry. Sytuacji nie uratowało upalne lato i imprezy sportowe.

Jak podaje PIH, po odpadnięciu z turnieju Euro 2024 reprezentacji Polski, nawet finałowy mecz nie przyniósł spektakularnych wzrostów sprzedaży piwa.

Za to w ostatnim dniu turnieju znacznie lepiej niż zwykle sprzedawały się chipsy.

Słaba sprzedaż lodów w sklepach

Podczas upałów gorzej w sklepach małoformatowych sprzedawały się lody impulsowe (liczba paragonów, na których pojawiała się ta kategoria była o 3 proc. niższa niż w również upalnym lipcu 2023 r.) i napoje gazowane (spadek liczby transakcji o 3 proc.).

Z kolei częściej niż przed rokiem kupowano wodę czystą.

Sprzedaż napojów energetyzujących w dół

Napoje energetyzujące, które od stycznia 2024 roku mogą być sprzedawane tylko osobom pełnoletnim, w lipcu br. odnotowały kilkuprocentowe spadki rok do roku.

Klienci sklepów małoformatowych chętniej niż przed rokiem sięgali po napoje izotoniczne (wzrost liczby paragonów o 20 proc.).

Spadek sprzedaży energetyków, większe zakupy napojów z witaminami

Napoje funkcjonalne sprzedają się lepiej

Dużo lepiej niż rok wcześniej sprzedawały się napoje funkcjonalne, czyli z dodatkiem witamin, mikrolekemntów i innych składników mających korzystanie wpływać na zdrowie czy samopoczucie.

W lipcu br. sprzedaż w przeliczeniu na litry wzrosła o 70 proc., natomiast liczba paragonów, na których pojawiała się ta kategoria zwiększyła się o 50 proc.

Papierosy elektroniczne ze słabym wynikiem

Słabiej niż przed rokiem sprzedawały się elektroniczne papierosy jednorazowe, w przypadku których odnotowano spadek liczby transakcji o 27 proc.

Niewielkie, kilkuprocentowe spadki sprzedaży w porównaniu z lipcem 2023 roku odnotowały również tradycyjne papierosy i wkłady do podgrzewania tytoniu.

Częściej kupowane były płyny i pody do papierosów elektronicznych.

Mąka i olej nie sprzedają się w sklepach osiedlowych

Dane CMR wskazują, że w lipcu br. w sklepach małoformatowych spadki sprzedaży notowały podstawowe produkty spożywcze, takie jak olej, mąka, masło czy mleko.

Klienci rzadziej kupowali w tym formacie produkty wykorzystywane do przyrządzania przetworów na zimę, takie jak: cukier żelujący oraz ocet.

Skok sprzedaży Paluszków Beskidzkich

W geście solidarności z firmą Aksam, której fabryka ucierpiała wskutek pożaru, w drugiej połowie lipca 2024 r. skokowo wzrosła sprzedaż słonych paluszków. W trzecim tygodniu lipca sprzedaż całej kategorii była o około 13 proc. wyższa niż zwykle, a pod koniec lipca i na początku sierpnia poziom sprzedaży był już jednak tylko nieco wyższy niż w pozostałych wakacyjnych tygodniach.

15. wrzesień 2024 14:21